Alibaba Cloud’un vermiş olduğu ücretsiz kredi ile Elastic Compute Service (ECS) yani bizim Sanal Makine olarak adlandırdığımız hizmeti anlatacağız.

Bir önceki makalemizde Alibaba Cloud üzerinde ücretsiz olarak sağlanan imkânlardan bahsetmiştik. Biz bu ücretsiz hizmetlerden Elastic Compute Service yani Sanal Makine hizmetini seçtik.

Öncelikle Alibaba Cloud üzerinden ücretsiz hesap oluşturuyoruz, Ücretsiz Hesap Oluşturmak için Link

Hesap oluşturma sayfasında çıkan bilgileri doldurmamız gerekiyor, Bilgileri eksiksiz doldurduktan sonra “Confirm” diyoruz.

Mail adresimize gelen bağlantı üzerinden hesabımızı onaylıyoruz.

Hesabımızı onayladıktan sonra, Ödeme yöntemi eklememiz gerekiyor. Ödeme yöntemini eklemenin amacı hesabınızı doğrulamak olduğu için hesabınızdan 1 dolar ücret çekilip sonrasında 24 saat içerisinde geri ödenmektedir.

Ödeme yönteminde Visa, MasterCard, Paypal gibi Ülkemizde de kullanılan hizmetler yer almaktadır.

Ödeme yöntemi işlemi tamamlandıktan sonra, Elastic Compute Service yani ECS mizi oluşturabiliriz;

Burada 1 Core CPU, 1GB Memory ve 12 ay yani 1 yıl bedava olan seçenek ile ilerliyorum. İsterseniz 2 Core CPU, 2GB Memory 3 ay bedava olan seçenek ile ilerleyebilirsiniz. Dilersenizde kendiniz verilen bedava kredinize göre özelleştirebilirsiniz.

Veri merkezi olarak Almanya (Frankfurt) seçiyorum, dilerseniz başka bölgeleride seçebilirsiniz. İşletim sistemi olarak CentOS 7.6 64 bit tercih ettim, Disk olarak 40GB SSD Disk olarak ilerliyoruz. Try Now dediğimizde saniyeler içerisinde ECS miz oluşuyor.

Oluşturduğumuz ECS yani sanal makinemizi görmek için, Alibaba Cloud konsoluna erişiyoruz Products-Elastic Compute Service kısmından.

Konsol ekranı açıldıktan sonra oluşturduğumuz sanal makinemizin durumunu, veri merkezini, disk sayısını ve başka özellikleri görebiliriz.

Sol menüde bulunan İnstance kısmından sanal makinemizin daha fazla detaylarına ulaşabiliriz.

Sıra sanal makinemize bağlanmak için root şifresini edinmeye geldi, Root şifresini almak için More seçeneğinden Reset Password diyoruz;

Root şifresi koyarken 8 ila 30 karakter uzunluğunda, şifrenin karakter içermesine dikkat etmek gerekir.

Şifre oluşturduktan sonra sanal makineyi restartlamamız gerekmektedir.

Restart işleminden sonra sanal makinemize konsol aracılığıyla veya ssh programları ile bağlanabiliriz.

Görüldüğü gibi sanal makinemiz hazır halde ve oluşturduğumuz şifre ile oturum açabildik, Peki bakalım her hangi bir ücret ödendi mi veya ücretsiz kredimizden ne kadar düşüldü;