Php kodlamaya nasıl başlıyoruz?
Php kodlarımızı yazmadan önce bilmemiz gereken bazı kurallar çıkıyor karşımıza. Hemen geçelim bakalım neler varmış bilmemiz gereken. İlk dersimizde kurulumları yapmıştık ve localhosta girmiştik. Peki biz kendi dosyalarımızı nerede çalıştıracağız? Hemen dosya oluşturma kısmını ve oluşturduğumuz dosyayı çalıştırma kısmını görelim;
İndirmiş olduğumuz XAMPP klasörünü bulalım. Ben C: dizinine indirdiğim için onun üzerinden anlatacağım. C: dizininde “xampp” isimli klasörü bulup içerisine giriyoruz.

Ardından “htdocs” isimli klasöre giriyoruz. Htdocs’un içine kendi klasörlerimizi oluşturup çalışmalarımıza başlayacağız.

Bu kısma BTRehberi adında klasör açıp localhost’tan çalıştıralım.

Gördüğünüz gibi localhost’un yanına dosya adımızı yazınca dosyamıza erişebiliyoruz. İçinde klasör olmadığı için bu çıktıyı veriyor bize.
Açtığımız klasörümüzün içine index.php adında bir dosya açıp kod editörü ile çalıştırdığımızda içine kodlarımızı yazabiliriz.

Kodlama nasıl yapılır?
Öncelikle php kodlarımızı yazabilmek için php etiketlerimizi açıp kapatmamız gerekiyor. <?php etiketi ile kod bloğumuzu açmış oluyoruz. ?> etiketi ile php kodlarımızın sonunun geldiğini belirtiyoruz ve php’yi kapatmış oluyoruz. Örnek olarak gösterelim;

&lt;?php echo "Hello World!"; ?&gt;

Örnekte de olduğu gibi etiketlerin arasına kodlarımızı yazıyoruz.

Noktalı virgül ve Açıklama satırları
Az önceki örnekte dikkat ettiyseniz kodumuzun son kısmında ‘;’ göreceksiniz. Bu noktalı virgül bizim kod satırımızın bittiğini gösteriyor. Bazı durumlarda koymasak bile hata vermeyebilir fakat noktalı virgül koymaya alışırsak daha iyi olacaktır.
Yorum satırına bakıcak olursak 3 çeşit açıklama satırımız bulunuyor onlarda şu şekilde;

  1. “#” tek satırlık açıklama satırı.
  2. “//” tek satırlık açıklama satırı.
  3. “/*” “*/” iki işaretin arasına yazılabilen birden fazla satır için olan açıklama satırı.

Bir örnekle gösterelim;

&lt;?php
# Burası açıklama satırıdır.
// Burası açıklama satırıdır.
/* Bu kısım
ise
birden fazla satır için
açıklama
satırıdır.
*/
?&gt;

O zaman ilk kodlarımızı yazmaya başlayabiliriz. Ufaktan bir giriş yapalım bir sonraki dersimizde ise değişkenlerle devam ederiz.

İlk olarak ekrana yazdırma işlemi ile başlayalım. Bunun için en çok kullanılan iki kodumuz var. Birisi “echo” diğeri ise “print_r”.
Bizim çoğu yerde kullanacağımız echo olacak.

İki kod da aynı işi yapıyor. Fakat aralarında ki fark print_r komunutunu dizileri yazdırmak için kullanıyoruz ilerleyen derslerimizde onlardan da bahsedeceğiz.

Bu dersimizde bir giriş yapmış olduk.

Bir sonraki dersimizde görüşmek üzere.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz