Katılımsız kurulum, kullanıcı etkileşimi gerektirmeyen bir yazılım programının yüklenmesidir. Bir masaüstü uygulamasının yükleme işlemini kolaylaştırmak için uygun bir yoldur. Örnek olarak normal program kurulumlarında programın kurulacağı yeri, lisans sözleşme onayı vb. gibi durumları belirlemek gerekiyor. Sessiz kurulumda ise herşeyi otomatik sizin belirlediğiniz komutlara göre yapıyor.

Örnek Komutlar;

/verysilent Çok sessiz mod, hiçbir pencere gelmez. /suppressmsgboxes: Mesaj kutularını gizler, sadece silent ve verysilent ile birleşince etkisi olur. /norestart Yükleme bittikden sonra bilgisayarı yeniden başlatmasın.
/forcerestart Kurulum tamamlandıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatsın.
/log, /l Loglamayı etkinleştir yani yapılan işlemleri belirtilen yere yaz.
/passive Kullanıcıya yükleme işleminin sürdüğünü belirten bir ilerleme çubuğu görüntüler ancak kullanıcıya hiçbir bilgi istemi veya hata mesajı gösterilmez.

Örnek Yükleme İşlermi: Aşağıda görüldüğü gibi “hyper” adında ki uygulamayı bilgisayarıma katılımsız, sessiz kurulum yöntemi ile kuracağım. Resimde numaralandırmış olduğum komutların anlamları ise şöyle;

  1. Exe dosyası, cd komutu ile masaüstüne attığım .exe dosyasına gidiyorum.
  2. /VERYSILENT komutu sessiz modda yükler, pencere açılmaz.
  3. /SUPPRESSEMSGBOXESS mesaj kutularını göstermez.
  4. /NORESTART yükleme işlemi tamamlanınca bilgisayarı yeniden başlatma.
  5. /l*v C:\hyperio.txt bu komut yükleme esnasında hata olursa diye C:\ dizinine log dosyası kaydetmemize yarıyor. TTercihinize göre başka dizine kaydedebilirsiniz.