Docker, uygulamalarınızı hızla derlemenize, test etmenize ve dağıtmanıza imkan tanıyan bir yazılım platformudur.

1-Docker Store dan uygulmayı indiriyoruz, Docker’ı indirmek için üye olmanız gerekmektedir. Buradan siteye erişim sağlayabilirsiniz.

2- İndirdiğimiz Installer dosyasını çalıştırıyoruz. Docker yükleyicisinin gerekli ek dosyaları indirdiğini göreceksiniz, İşlemin tamamlanmasını bekleyin.

3- Bu ekranda Docker için masaüstü simgesi oluşturmak isteyip istemediğiniz sorulacaktır. İkinci seçenek Linux veya Windows Container kullanmak istiyorsanız işaretleyebilirsiniz. Bu seçenek daha sonra değiştirilebilir, varsayılan olarak bırakıyorum.

3- Kurulumu başlatmak için Tamam’a tıklayın. Yüklemenin tamamlanmasını bekleyin.

4- Kurulum tamamlandığında, kurulumu tamamlamak için Kapat’a tıklayın.

5- Kurulum tamamlandıktan sonra, masaüstünde veya başlangıç ​​menüsünden oluşturulan simgeye çift tıklayarak Docker’ı çalıştırın. Windows görev çubuğunuzda bir docker simgesi göreceksiniz. Farenizi üzerine getirdiğinizde, “Docker Başlıyor” diyecektir. Docker’ın başlamasını bekleyin.

Docker kurulumunu yaptık ve çalışmaya başladı, görev çubuğunda ki docker simgesine sağ tıklayarak Ayarlar kısmına gelin.

Resimde sol alt köşede Docker’ın çalıştığını görebilirsiniz. Eğer Docker’ın bilgisayar açıldığınında otomatik çalışmasını istemiyorsanız “Start Docker Desktop when you log in” kutucuğunda ki işareti kaldırın.

Konunun devamı için: Windows 10 Docker Komutları ve Örnek Container Çalıştırma