Windows Sandbox, yalıtılmış uygulamalarda güvenle çalışan yeni bir hafif masaüstü ortamıdır. Windows’un güvenliğini oldukça arttıracak olan Sandbox bilgisayarınız da kalıcı bir etki yaratma korkusu olmadan güvenilmeyen bir yazılımı çalıştırabileceğiniz izole, geçici, masaüstü bir ortam. Windows Sandbox’ta yüklü herhangi bir yazılım yalnızca sanal alanda kalır ve sunucunuzu etkilemez. Windows Sandbox kapatıldığında, tüm dosyaları ve durumu olan tüm yazılımlar kalıcı olarak silinir.

Windows Sandbox’ın Özellikleri:

Windows’un bir parçası: bu özellik için gereken her şey Windows 10 Pro ve Enterprise ile birlikte gelir. VHD indirmeye gerek yok!
Bozulmayan Kurulum: Windows Sandbox her çalıştırıldığında, Windows’un yepyeni bir kurulumu kadar temizdir.
Tek kullanımlık: cihazda hiçbir şey kalmaz; uygulamayı kapattıktan sonra her şey silinir.
Güvenli: Windows sanal alanını ana bilgisayardan izole eden ayrı bir çekirdek çalıştırmak için Microsoft’un hipervizörüne dayanan çekirdek izolasyonu için donanım tabanlı sanallaştırma kullanır. (Hipervizör: üzerine kurulmuş sanal işletim sistemleri ve üzerinde çalışan uygulamalar ile gerçek donanım arasında bir köprü görevi görür. )
Verimli: entegre kernel zamanlayıcı, akıllı bellek yönetimi ve sanal GPU kullanır.

Windows Sandbox İçin Gereksinimler:

  • Windows 10 Pro veya Enterprise Insider, 18305 veya daha yeni bir sürüm
  • AMD64 mimarisi
  • BIOS’dan Virtualization Technology (VT-X) açık olması gerekir
  • En az 4GB RAM
  • En az 1 GB boş disk alanı
  • En az 2 CPU çekirdeği

Windows Sandbox Kurulumu:

1- Bios’dan Virtualization Technology enable ediyoruz;

2- Eğer sanal makina kullanıyorsanız iç içe sanallaştırmayı etkinleştirmeniz gerekiyor, bunun için powershell’i administrator olarak açarak şu komutu giriniz;

Set-VMProcessor -VMName  -ExposeVirtualizationExtensions $true

3- Arama çubuğuna Windows Features yazın;

4- Windows Features penceresinden Windows Sandbox’ı seçip OK diyoruz ve bilgisayarı yeniden başlatıyoruz.

5- Bilgisayar açıldıkdan sonra başlat çubuğuna gelin Sandbox için arama yapın ve çalıştırın.

Kaynaklar: Hp ve Microsoft

11 Yorumlar

  1. Uzun zamandır sandboxie programını kullanıyorum. yaklaşık 1-2 sene önce windows geri bildirimi ile sandboxie programını tavsiye etmiştim. Tavsiyemi dikkate alıp bu özelliği windows’a getirmişler. Lakin şuanda windows 10 pro son sürüm kullanmama rağmen bu özellik aktif değil. Bu özelliği kullanabilmek şuanda insider programına dahil olmak gerekiyor. Bu özellik gelesiye kadar sandboxie beta sürümünü sitesinden indirip ücretsiz kullanılabilir. Oldukça kullanışlı olan bir program.